Ankastre fırın nasıl temizlenir?

18 Kasım 2023 Yazar Buminc Ekibi 0

Ankastre fırın, mutfakta sıklıkla kullanılan bir ev aletidir ve zamanla kirli ve yağlı bir hale gelebilir. Fırın temizliği için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Fırını soğumasını bekleyin.

2. İhtiyacınız olan malzemeleri hazırlayın. Bunlar arasında bir sünger, bir bez, bulaşık deterjanı veya fırın temizleyici spreyi, bir kazıyıcı ve bir kap bulunabilir.

3. Fırın tepsisini ve ızgarayı çıkarın ve bunları sıcak suyla ve bulaşık deterjanıyla yıkayın.

4. Fırın içindeki büyük kırıntıları ve yanmış gıda parçacıklarını çıkarın. Bunları bir spatula veya kazıyıcı ile dikkatlice çıkarabilirsiniz.

5. Fırın temizleyici spreyi veya bulaşık deterjanı kullanarak fırın içindeki kirleri temizleyin. Fırın içindeki her yüzeyi kaplayacak şekilde spreyi veya deterjanı uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin.

6. Kazıyıcı kullanarak zorlu lekeleri çıkarın. Ancak, kazıyıcıyı sert zımpara yüzeyi gibi kullanmayın, aksi takdirde fırın yüzeyinde çizikler oluşabilir.

7. Fırın içindeki tüm deterjanı ve spreyi ıslak bir bezle silin.

8. Fırın camını temizleyin. Camı sıcak suyla nemlendirin ve cam temizleyici spreyi veya sirke ile temizleyin.

9. Fırın tepsisini ve ızgarayı kurulayın ve yerine koyun.

Ankastre fırın temizliği, fırının ömrünü uzatmak ve kokuların ve lekelerin birikmesini önlemek için düzenli olarak yapılmalıdır. Ankastre fırın temizliği sırasında dikkatli olunmalı ve kesinlikle fırın sıcakken temizleme işlemi yapılmamalıdır.

İçeriği faydalı buldun mu?
EvetHayır